Gén link

Základnou jednotkou genetickej informácie je gén. Molekulárna definícia génu je trochu odlišná: je to kompletná sekvencia nukleovej kyseliny (DNA alebo RNA), ktorá je potrebná pre syntézu určitého produktu (funkčná RNA, proteín). Niežeby sa genetika a molekulárna biológia nevedeli dohodnúť na tom, čo v skutočnosti gén je, ale rozdiel je v tom, ako tá-ktorá disciplína s génom pracuje: molekulárna biológia sa na gén pozerá len čisto z pohľadu nukleotidovej sekvencie, s ktorou sa dajú robiť všakovaké divy 🙂 , zatiaľčo gén v genetike predstavuje dedičnú predlohu pre vznik znaku (vlohy), ktorý sa nejakým spôsobom prejavuje na vzhľade alebo fyziológii organizmu

 

Genóm link

Genóm bunky je tvorený súborom všetkých jej génov. V širšom zmysle je genóm súbor všetkých génov organizmu. Celkový genóm bunky je tvorený niekoľkými zložkami:

  • jadrová zložka genómu – DNA obsiahnutá v jadre; v ďalšom sa budem venovať len tejto zložke a budem ju označovať jadrový genóm
  • mitochondriálna zložka genómu – DNA v mitochondriách
  • chloroplastová zložka genómu – DNA v chloroplastoch (len u rastlín)

Genóm prokaryotickej bunky je tiež rozdelený, a to na nukleoid (jedna kruhová molekula DNA) a plazmidy, ktorých môže byť v bunke viac. V ďalšom texte sa genómu prokaryot vôbec nebudem venovať, pretože z pohľadu genetiky patrí jeho analýza do osobitnej kategórie.

Pojem kruhová molekula DNA neznamená, že je v bunkách viditeľná ako kruh (resp. kružnica), ale že jeden koniec dvojzávitnice je spojený s druhým do súvislej kruhovitej molekuly. Molekula DNA je spravidla veľmi dlhá a z priestorových dôvodov je v bunkách poskladaná do kompaktnejšej štruktúry, ktorá kruh vôbec nepripomína. Z uvedeného vyplýva, že kruhová DNA nepotrebuje teloméry, ktoré chránia voľné konce lineárnych molekúl DNA v jadrách eukaryotických buniek.

Chromozóm 

Jadrová DNA je súčasťou chromatínu (DNA + zásadité bielkoviny históny). Jadrá buniek eukaryotických organizmov sú typické tým, že obsahujú viac molekúl DNA, ktoré tvoria samostatné lineárne vlákna. Keď počas M-fázy bunkového delenia dochádza ku kondenzácii chromatínu, každá molekula DNA sa poskladá do kompaktnej mikroskopicky viditeľnej štruktúry – chromozómu. Chromozóm teda nesie jednu veľmi dlhú dvojreťazcovú molekulu DNA, v ktorej sa môže nachádzať rôzne množstvo génov. Takáto štruktúra uľahčuje segregáciu (rozdelenie) génov do dcérskych buniek. Počet a tvar chromozómov je stabilným znakom druhu. U človeka rozoznávame 7 skupín chromozómov (A až G).

Mitotický chromozóm nesie dve molekuly DNA, ktoré sú spojené v mieste centroméry. Označujú sa ako sesterské chromatidy, pretože jedna vznikla replikáciou druhej, a teda sú geneticky úplne identické. V anafáze dochádza k oddeleniu chromatíd, takže dcérske bunky majú rovnaké množstvo genetického materiálu ako mala materská bunka.

Homologické chromozómy 

Človek má v somatických (telových) bunkách 46 chromozómov, čomu hovoríme diploidný počet (stav) a označujeme 2n. Diploidný stav značí, že chromozómy sa nachádzajú v páre, pričom jeden pochádza od matky a druhý od otca. Takéto chromozómy označujeme ako homologické chromozómy. Pri meióze dostane každá pohlavná bunka (spermia alebo vajíčko) po jednom súbore homologických chromozómov (haploidný počet chromozómov – n), aby ich splynutím mohol byť prinavrátený diploidný stav. Každá somatická bunka má teda 23 párov homologických chromozómov (dokopy 46 chromozómov) a každá pohlavná bunka má len 23 chromozómov (nie párov). Chromozómy z rozličných párov sa označujú ako nehomologické chromozómy a za normálnych podmienok sa nemôžu párovať.

ilúzia

23.11.2024

transmisia panstvo sa smeje niekde v tvári humanity omilostenej ideje ktorú mu venuje nie je to sen deklaruje z pekla v, ktorom šaleje roztrhnutý vo dvoje .. Keď je človek odkázaný na Boha asi nemá veľmi na výber. … zavreli sa za mnou dvere ta, kde nikto za mnou nemôže moje ja sa s tým už nepere išlo v zlých stopách a v zlom smere aj tak mu to nikto nežere po [...]

umenie samovraždy

23.11.2024

slová slová ťarcha prchavá vrch, ktorý nabila plešivá speváčka mámi ma v jej tieni hniezdočko vtáčka nechytačka druhý dych makačka mačka vyškriabe jej oči lebo človek mieni a boh mení nič na samovražde není tak prečo pení? sa mu z kečky plešatej herečky? prečo toľko gení? Satanove bečky? je toto zrení? ..

kondemnácia

23.11.2024

rácia despondencia kadencia utilitarizovaného stavu kreácia nezmar sa plaší kde-kade iba v tejto krutovláde sprvu postráda vodítko dítko šťasteny? smietko života a štyri steny … hřbitovní kvítí slunce svítí je mi k zblití z toho žití nežití než sa namaniem už tu nie som nebudem keď ma to chytí do hĺbky sa otrasiem toto čití niť po, ktorej [...]

Muchtar Babajev, COP29

Prelom v boji proti otepľovaniu: Desať rokov diskusií priniesli dohodu o uhlíkových kvótach

23.11.2024 20:02, aktualizované: 20:25

Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.

borrell

Putin či Netanjahu, žiadne výhovorky. Európske vlády musia rešpektovať zatykače ICC, vyhlásil Borrell

23.11.2024 19:09

Štáty, ktoré podpísali Rímsky dohovor, sú povinné rozhodnutie súdu vykonať. Nie je to dobrovoľné, povedal Borrell.

Russia Ukraine War Missiles Explainer

V Moskve sa možno tešia zbytočne, Trump zatiaľ záhadne mlčí. Naozaj zastaví údery s americkými raketami na ruskom území?

23.11.2024 17:30

Ukrajinci sú zvedaví, čo urobí Donald Trump v prípade Bidenovho povolenia vystreľovať americké rakety proti cieľom na ruskom teritóriu.

Pásmo Gazy / Jenin /

Útoky v Gaze zabili izraelskú rukojemníčku, tvrdí Hamas

23.11.2024 16:46, aktualizované: 17:27

Izrael sa bezprostredne nevyjadril.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,532
Celková čítanosť: 283744x
Priemerná čítanosť článkov: 185x

Autor blogu

Kategórie