Cieľová činnosť človeka

Ciele sa formujú na základe celkovej skúsenosti ľudstva a stúpajú k najvyšším formám ich prejavu v podobe sociálnych, etických a estetických ideálov. Schopnosť stanoviť si ciele je špecificky ľudská schopnosť, ktorá predstavuje základnú charakteristiku vedomia. Vedomie by sa stalo zbytočným luxusom, keby bolo zbavené stanovenia cieľov, teda schopnosti mentálne pretvárať veci v súlade so spoločenskými potrebami. Vzťah medzi cieľavedomou činnosťou človeka a prírodou teda nemožno redukovať len na náhodu. Cieľová činnosť človeka je založená na nespokojnosti so svetom a túžbe zmeniť ho, dať mu formy potrebné pre človeka a spoločnosť. V dôsledku toho sú ciele človeka generované sociálnou praxou, objektívnym svetom a predpokladajú ho. Ale ľudské myslenie je schopné nielen odrážať bezprostredne existujúce, ale aj sa od neho odtrhnúť. Nekonečne rozmanitý objektívny svet so všetkými jeho farbami a formami akoby žiaril, odrážal sa v zrkadle nášho „ja“ a vytváral nemenej zložitý, rôznorodý a prekvapivo premenlivý svet. V tejto bizarnej ríši ducha, jej vlastnom duchovnom priestore, sa pohybuje a tvorí ľudské myslenie. V mysliach ľudí vznikajú pravdivé aj iluzórne zobrazenia. Myšlienka sa pohybuje podľa hotových vzorcov a dláždi nové cesty, pričom láme zastarané normy. Má úžasnú schopnosť inovovať a tvoriť. Uznanie aktívnej, tvorivej povahy vedomia je nevyhnutnou požiadavkou na pochopenie ľudskej osobnosti: ľudia sú produktmi a tvorcami dejín. Komunikáciu s realitou nevykonáva samotné vedomie, ale skutoční ľudia, ktorí prakticky transformujú svet.

Zarezlý výhybky

08.12.2024

Vymlácený sklíčka z vitráží, a mříže rezavý. Starý oprýskaný nádraží, kde vlak už nestaví. Vajgly v květináčích a tuny prachu na římsách. Zarezlý výhybky, tvý starý sny, spí utopený v kopřivách. Kolikrát sis duši spálil, když´s ty sny chtěl vyrvat ven? Kolikrát se jiní smáli tvýmu boji s osudem. Kolikrát se jiní smáli a [...]

Zastavení v mokrém domě

08.12.2024

V mokrém domě náhle cesta zastavena proudy deště jsou táhlé zmokla i má žena, v šeru a v temnotě kde ze stropu kape voda sedíme tiše nehnutě věříme, že se to poddá, raději i stan v tom domě máme obklopený kalužemi i ty těžké chvíle jsou staré známé požehnané mezi všemi, po noci však přijde den absolutnem vykouzlen my půjdeme s písní dál tou [...]

tak ho prosím z omylu  vyveď

08.12.2024

zľakne sa a kľakne taktne tne do živého boha pustého človeka z kapusty ktorý mu skrz prsty uniká je to asi mnemotechnika v cmote chemoterapie diskordiána, ktorému sa otvára telesná schrána aby to riskol ten mord bude sa to diať stačí vytrimac príde zima nespokojnosti jeho velebnosti kata v cele smrti chcel by praštiť hlavou o zeď tak ho prosím z omylu vyveď

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj telefonoval s Trumpom: Moskva musí ukázať ochotu na 30-dňové prímerie, až potom budeme rokovať

09.05.2025 06:00

Kyjev podmieňuje rokovanie s Moskvou "v akomkoľvek formáte" zastavením bojov na 30 dní. Prímerie chce aj Trump a hrozí Rusku sankciami, ak nebude dodržiavané.

Tomáš Drucker

Experimenty s deťmi? Drucker chce povinnú škôlku od troch rokov. Rodičia sa obávajú, nový model kritizujú aj strany

09.05.2025 06:00

Pre trojročné deti bude povinná predškolská dochádzka povinná.

pápež

Pápež zo superveľmoci. Poháda sa Američan Lev XIV. s Trumpom? Bude ako František? Zmení cirkev?

08.05.2025 22:30

Čo sa dá očakávať od nového pápeža Leva XIV.? Zhodnotil to sociológ Gëzim Alpion z Birminghamskej univerzity, ktorý sa zaoberá vplyvom cirkvi na spoločnosť.

NATO / OTAN / Armáda SR /

Mimoriadna udalosť v útvare Ozbrojených síl SR. Vojak utrpel strelné poranenie

08.05.2025 21:19

Okolnosti udalosti sú predmetom vyšetrovania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,666
Celková čítanosť: 367740x
Priemerná čítanosť článkov: 221x

Autor blogu

Kategórie